TASS: Hakan Fidan’ın Rusya ziyaretinin amacı, Tahıl Girişimi için yapılması planlanan İstanbul toplantısını netleştirmek olacak

T24 Dış Haberler

Rus haber ajansı TASS, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘ın Rusya’ya ziyarette bulunacağını doğrulayarak görüşmeyle, Karadeniz Tahıl Girişimi’nın yeniden canlandırılması için İstanbul’da bir toplantı yapılmasının amaçlandığını yazdı. 

Rus haber ajansı TASS, diplomatik bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Bakan Fidan’ın Moskova’da yapacağı görüşmelerin, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin tarafları arasında artık feshedilmiş olan tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması için İstanbul’da bir toplantı yapılması ihtimalini netleştireceğini duyurdu.

“İstanbul’da toplantı yapılması ihtimali netleşecek”

TASS’a konuşan diplomatik kaynak, “Ankara tahıl koridorunun işlevsel ve etkili olduğunu kanıtladığına ve bunun bir alternatifi olmadığına inanıyor. Halihazırda Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna ile çeşitli düzeylerde görüşmeler devam ediyor ve Türk Dışişleri Bakanı’nın Moskova’daki temaslarının ardından İstanbul’da bir toplantı yapılması ihtimali daha da netleşecek” dedi.

Putin ile Erdoğan görüşecek

Diplomatik kaynaklara göre Fidan’ın ziyareti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 4 Eylül’de Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapılacak görüşmelerden önce gerçekleşecek.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından savaşın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin girişimiyle 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması imzalanmıştı. Ukrayna’dan tahıl ihracatının güvenli bir şekilde sürdürülmesini öngören anlaşma kapsamında Ukrayna’dan sadece Karadeniz üzerinden en az 30 milyon ton tahıl dış piyasalara gönderilmişti. Ancak en son 17 Temmuz’da Rusya taleplerinin karşılanmadığını söyleyerek uzlaşıyı askıya almıştı.

Erdoğan, Putin ile ne zaman görüşeceği ile ilgili soruya karşılık olarak “Eylül’de Hindistan’da G-20 toplantısı, ABD’de BM Genel Kurulu var. Bu yoğunluk içinde fırsat bulursak Sayın Putin ile yüz yüze bir araya gelip konuşacağız. Yakında Dışişleri Bakanım bir Rusya seyahati yapabilir. Çünkü bu işin yüz yüze olması büyük önem arz ediyor ve bu şekilde neticeyi almak çok daha isabetli olacaktır” demiş ve Bakan Fidan’ın Rusya’ya gideceğini duyurmuştu. 

Bakan Fidan, 25 Ağustos’ta Ukrayna’ya giderek Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve mevkidaşı Dmitro Kuleba ile görüşmüştü. Görüşmeler sonrası yapılan açıklamada, tahıl girişiminin yeniden canlandırılması gerektiği mesajları verilmişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x