Edirne’de Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu Kuruldu

Edirne’de, Balkan ülkelerindeki şehirlerle yapılan işbirliği ve çalışmaların tek elden yürütülmesi amacıyla “Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu” kuruldu.

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Vali Yunus Sezer’in talimatlarıyla kurulan platformun ilk toplantısı Sezer başkanlığında gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vali Sezer, köklü tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne’nin Balkanlar’ın başkenti konumunda olduğunu belirtti.

Platformun verimli çalışmalar yapacağını aktaran Sezer, şunları kaydetti:

“Edirne, sadece Balkan coğrafyasında değil burada yaşayan soydaşlarımızın da gönül coğrafyasında her daim yerini almıştır. Edirne, Balkan ülkelerindeki birçok şehirle, yine birçok kurum aracılığı ile çeşitli alanlarla işbirliği yapmış ve yapmaya devam ediyor. Bu işbirliklerinin daha etkin ve verimli olması ve tek elden yürütülmesi amacıyla ‘Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nun kurulumunu gerçekleştirdik. Şehrimize, bölgemize ve tüm Balkanlara hayırlı olmasını diliyorum.”

Toplantıya, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’le oda ve borsa temsilcileri katıldı.

Dış ticaret ve yatırım, turizm, kültür ve sanat, tarım, eğitim, gençlik ve spor, yerel yönetimler ve STK’lar, doğal afet ve insani yardım gibi konularda çalışma yürütecek olan platform, yürütme kurulu, danışma meclisi, çalışma grupları ve sekretaryadan oluşacak.

Platform, Türk dış politikasının ana ilke ve hedeflerini göz önünde bulundurarak Balkan şehirleriyle akılcı ve kalıcı iş birliği ağları tesis edip Edirne’nin sahip olduğu ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel potansiyeli kapsayıcı bir yaklaşımla harekete geçirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x